Artykuły
Yokohama, mon amour
Yokohama (横浜) to popularne miejsce na jednodniowy wypad z Tokio. Można się tu dostać w około 30 minut pociągiem. Jednak jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby poznać to drugie co do wielkości miasto w Japonii.
Miasto powstało z połączenia dwóch wiosek, przy których rozwijał się również port, który jako pierwszy w 1859 roku otworzył się dla cudzoziemców w czasach izolacji Japonii. Importowano między innymi jedwab, zieloną herbatę i soję. Skutkiem tego kroku był szybki rozwój Yokohamy, a cudzoziemcy przybywają do tego miasta, aby się osiedlić, po dziś dzień. Między innymi Chinatown jest dzielnicą, w której mieszka wielu obcokrajowców.
Port w Yokohamie to popularne miejsce na spacery i randki. Charakterystycznym punktem jest na pewno molo Ōsanbashi (大さん橋) – znajduje się tutaj również Międzynarodowy Terminal Pasażerski, którego budowę zakończono w 2002 roku. Molo ma 400 metrów długości i jest ciekawą drewnianą konstrukcją, która uosabiać ma morskie fale, a całość ma być podobna do wieloryba.
Dużą popularnością cieszy się także Yamashita Park ciągnący się wzdłuż nabrzeża. Tutaj znajduje się również jeden z dwóch statków-muzeów – liniowiec pasażerski Hikawamaru, który podczas Drugiej Wojny Światowej służył jako szpital. Innym statkiem jest treningowy Nippon Maru, zbudowany w 1930 roku. Statek jest częścią Yokohama Port Museum. Niedaleko Nippon Maru znajduje się Yokohama Cosmo World, a statek wraz z olbrzymim diabelskim młynem to jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków tego miasta. W parku znajduje się również bardzo znana rzeźba przedstawiająca „Dziewczynkę w czerwonych bucikach”. Odnosi się ona do słów popularnej piosenki związanej z Yokohamą Akai kutsu, czyli „czerwone buty”.
W Yokohamie istnieje wiele ciekawych muzeów. Najsłynniejszym jest chyba Ramen Museum, w którym nie tylko dowiemy się, skąd wzięła się ta potrawa, jaka jest jej historia i rodzaje używanych miseczek, ale także będziemy mogli spróbować najlepszych odmian ramenu z całej Japonii. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w Yokohamie znajduje się również muzeum tzw. zupek chińskich, czyli Cup Noodles Museum. Miłośnicy piwa natomiast na pewno zechcą zajrzeć do Kirin Yokohama Beer Village. Podczas wycieczki po fabryce można przyjrzeć się produkcji piwa, a potem w czasie degustacji spróbować wielu odmian browaru Kirin.
Poza muzeami związanymi z jedzeniem, warto również zajrzeć do Yokohama Doll Museum. W zbiorach są lalki i zabawki z całego świata, a w kolekcji przedstawiającej stroje narodowe są również lalki w stroju polskim. Interesujące może okazać się także Muzeum Jedwabiu, w którym poznać możemy historię tego materiału, a także podejrzeć ubrania jedwabne z wielu epok, czy Muzeum Historii Tatuażu, które zostało założone w 2000 roku przez mistrza tatuażu japońskiego Horiyoshi III.
Yokohama to miasto kontrastów, gdzie wspomniane już Chinatown dobrze współgra z Yamate i Motomachi, miejscami, w których dawniej osiedlali się obcokrajowcy i gdzie do dziś stoi wiele budynków w zachodnim stylu. Mamy bardzo nowoczesny i ruchliwy port oraz cichy ogród Sankeien (三渓園), który przywodzi na myśl tradycyjną Japonię. To miasto, które nie boi się zmian i patrzy w przyszłość – nowoczesny kompleks Minato Mirai 21 z Landmark Tower, najwyższym japońskim drapaczem chmur, to wciąż wizytówka Yokohamy, a Red Brick Warehouse to świetny przykład adaptacji historycznego budynku. W Yokohamie każdy znajdzie coś dla siebie.
Artykuły, 31 gru 2013