Artykuły

Matsuri

Matsuri (祭) to nazwa japońskich festiwali związanych z tradycyjną religią Japończyków zwaną shintō, ale niektóre odbywają się również na terenach świątyń buddyjskich, a nawet mogą mieć świecki charakter. Odbywają się w całej Japonii, mogą mieć charakter lokalny lub ogólnokrajowy. Stanowią łącznik między światem ludzi a krainą kami, czyli bóstw.

Festiwale organizowane są zwykle na pamiątkę ważnych wydarzeń historycznych lub w ważnych momentach cyklu uprawy ryżu. Każdy festiwal zawiera te same stałe elementy: rytualne oczyszczenie za pomocą wody lub ognia, złożenie ofiary, procesję przenoszenia kami z chramu shintō do tymczasowego miejsca pobytu oraz na jego zakończenie procesja, podczas której kami powraca na swoje stałe miejsce.

Mimo że matsuri mają charakter religijny nie brak im radości a wśród uczestników chęci do zabawy. Matsuri są bardzo żywe, głośne i kolorowe, a uczestniczą w nich tłumy ludzi, szczególnie w najważniejszych z nich, jak Gion Matsuri w Kioto czy Sanja Matsuri w Tokio.

O najważniejszych festiwalach można poczytać między innymi tutaj. Polecamy!

Artykuły, 27 mar 2013