Artykuły
Japońskie zamki
Zamki na stałe wpisały się już w krajobraz Japonii i są popularnymi miejscami nie tylko wśród turystów. Pierwsze zamki zaczęły powstawać prawdopodobnie już w VII-VIII wieku, ale większość fortyfikacji pochodzi z XIV-XV wieku – czasu walk wewnętrznych o wpływy między właścicielami ziemskimi (daimyō). Najczęściej zamki budowano w trudno dostępnych miejscach o strategicznym znaczeniu.
Główna brama zamku Matsumoto
Początkowo zamki nawiązywały swoją architekturą do chińskich budowli, z czasem jednak wykształcił się japoński styl charakteryzujący się między innymi kilkupiętrowymi wieżami. Konstrukcje zamków w ciągu wieków ulegały zmianom i dążono do jak największego ich wzmocnienia. Z uwagi na trzęsienia ziemi nie używano zapraw i stosowano suchą technikę murarską, a szczeliny między większymi kamieniami wypełniano ściśle mniejszymi. Ściany pokrywano gliną lub białym ognioodpornym tynkiem. Więcej informacji tutaj. Zimą w zamkach panuje chłód, ale nawet w czasie upalnego lata ich zwiedzanie jest całkiem, ponieważ na górnych kondygnacjach mamy przyjemny przewiew dzięki szczelinowym oknom. Dawniej w Japonii istniało setki zamków, obecnie jest ich znacznie mniej z czego większość to częściowe lub zupełne rekonstrukcje. Jedynie dwanaście zamków zalicza się do „oryginalnych” konstrukcji. Niestety. Zamki są jednym z symboli Japonii i na pewno wszystkie zasługują na uwagę, jednak przedstawimy jedynie cztery z nich.
Zamek Himeji (Himeji-jō)
To jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych japońskich zamków zwany Zamkiem Białej Czapli. To również największy i najlepiej zachowany zamek w Japonii, który w 1993 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wspinanie się po wąskich stromych schodach to nie lada atrakcja, ale trzeba bardzo uważać, ponieważ drewno jest śliskie, a po zamku przemieszczamy się w skarpetkach. Na samej górze poza widokami czeka na nas również mały chram shintoistyczny Osakabe. Konstrukcja zamku przetrwała wieki, dzięki temu możemy wspinać się na poszczególne kondygnacje tymi samymi schodami, co niegdysiejsi mieszkańcy zamku. Warto zwrócić także uwagę na drogę do Himeji-jō, która stanowi swoisty labirynt mający na celu utrudnienie wrogowi zdobycie zamku. Obecnie Himeji-jō poddawany jest renowacji, która potrwa do marca 2015 roku.
Wstęp: 600 jenów; strona internetowa: http://www.city.himeji.lg.jp/guide/castle/
Zamek Osaka (Ōsaka-jō)
Zamek w Osace bardzo zaskakuje, szczególnie jeżeli najpierw trafiliśmy do takiego zamku jak ten w Himeji. Z zewnątrz Ōsaka-jō wygląda pięknie – już z daleka widać złocone ornamenty, biel ścian i zielone dachy. Jednak ten pochodzący z XVI wieku zamek, a całkowicie zrekonstruowany pod koniec XX wieku wewnątrz zupełnie tego typu budowli nie przypomina. Przekraczamy fosę oraz mury i udajemy się do głównego wejścia. Już po drodze mijamy zewnętrzną windę, która może wzbudzić konsternację. A w środku jest jeszcze gorzej, ponieważ zamek wygląda po prostu jak klatka schodowa z betonu oraz druga winda, która szybko można się dostać na najwyższy poziom. Dla miłośników tradycyjnej Japonii jest to niemałe rozczarowanie.
Wstęp: 600 jenów; strona internetowa: http://www.osakacastle.net/english/
Zamek Matsumoto (Matsumoto-jō)
Zamek Matsumoto (zwany również Zamkiem Kruków) to obok Himeji-jō najlepiej zachowany zamek w Japonii. Zbudowany na płaskim trenie już z daleka jest widoczny, a czarny kolor zamku wyróżnia się na tle nieba. Aby wejść do środka, należy zdjąć buty i zabrać je ze sobą w reklamówkach rozdawanych przez obsługę zamku. Nie jest to zbyt wygodne, zważywszy na to, że wiele schodów w zamku jest bardzo śliskich i stromych, a do wspinania się po nich przydaje się każda para rąk. Ciekawym elementem zamku jest specjalna zadaszona platforma do podziwiania księżyca. Wiosną tereny zamku są bardzo popularnym miejscem do podziwiania kwitnących wiśni, ktorych rośnie tutaj sporo.
Wstęp: 610 jenów; strona internetowa: http://www.go-nagano.net/modules/contents07/index.php?id=1&mode=disdetailsisetu&cityid=2&junleid=3&indexid=5&kubuncode=1
Zamek Hiroshima (Hiroshima-jō)
Zamek w Hiroshimie (zwany również Karpim Zamkiem) został całkowicie odbudowany w latach ’50 XX wieku. Podobnie jak zamek w Osace i ten został odbudowany z betonu, jednak w środku zachowano tradycyjny charakter drewnianych konstrukcji. Zamek otacza fosa i kamienne mury, a do głównej bramy prowadzi most. W przeciwieństwie do wielu zamków, ten również został zbudowany na płaskim terenie, mimo to roztacza się z niego widok na całe miasto. Teren zamkowy nie jest zbyt duży, znajduje się na nim między innymi muzeum poświęcone zamkowi.
Wstęp: 360 jenów; strona internetowa: http://www.rijo-castle.jp/rijo/main.html
Jak widać na powyższych przykładach zamki japońskie różnią się pod wieloma względami od tych, które znamy z europejskich krajobrazów. Nawet jeśli elementy konstrukcyjne są te same, np. wieża, brama czy fosa, w wydaniu japońskim wyglądają one zupełnie inaczej. Zamki często pełnią również funkcję muzeów, a wystawy stałe zwykle opisują historie zamku oraz prezentują japońskie zbroje i oręż. Japońskie zamki niewątpliwe stanowią bardzo popularną atrakcję turystyczną i przenoszą nasz w świat dawnej Japonii, której duch wciąż zamieszkuje w zamkowych ścianach.
Dla zainteresowanych tematem polecamy również ten przewodnik po japońskich zamkach.
Widok z zamku Himeji
Artykuły, 20 cze 2014