Artykuły

Furoshiki

Furoshiki (風呂敷) to japońska chusta o różnych wymiarach (najczęściej są to kwadraty o bokach 45 cm oraz prostokąty 68 cm na 72 cm) i wzorach służąca do pakowania przedmiotów między innymi na prezent.

Nazwa wywodzi się od używanych w łaźniach specjalnych materiałów, w które zawijano ręczniki i ubrania (furo 風呂, czyli „kąpiel, łaźnia” i czasownik shiku 敷, czyli „rozkładać”). Używano ich już w okresie Nara (710-784), jednak rozpowszechniły się dopiero w epoce Edo (1603-1868). Techniki wiązania furoshiki nawiazują do technik origami, a każdy przedmiot (ze względu na jego kształt) pakuje się  w inny sposób. Bardzo znanym schematem przedstawiającym różnego rodzaju wiązania jest ten:

Do wyrobu chust używa się różnych materiałów, np. jedwabiu, bawełny czy wiskozy. Obecnie widnieją na nich nie tylko tradycyjne wzory, ale i bardziej współczesne.  Furoshiki mają wiele zastosowań – poza opakowaniem najróżniejszych przedmiotów, można z nich zrobić torbę do przenoszenia rzeczy, torebkę na drobiazgi (można wtedy dodać specjalne uchwyty zrobione np. z bambusa) lub zapakować w nie lunch w pudełku, czyli bentō (弁当). Obecnie zastepują czasami reklamówki, których sa ekologiczną alternatywą.

(Rysunek stąd.)

Artykuły, 25 cze 2013